– Patrzą na nas jak na kompletnych wariatów – powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Arcybiskup odniósł się w ten sposób do ostatnich ataków na papieża za rzekome tuszowanie przez niego pedofilii w Kościele.

Abp Ryś został zapytany o pojawiające się w przestrzeni publicznej zarzuty wobec Jana Pawła II w sprawie tuszowania pedofilii wśród duchownych podczas spotkania z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Hierarcha przyznał w relacji ze spotkania, zamieszczonej na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej, że choć nie może nazwać się przyjacielem Jana Pawła II, to pamięta kilka spotkań z nim. Przypomniał, że do jednego doszło podczas pielgrzymki papieża do Polski w 1997 r. w zakopiańskiej Księżówce.

Zaznaczył, że Jan Paweł II przyjechał tam późnym wieczorem i pomimo mocnego zmęczenia rano o świcie jako pierwszy był w kaplicy. – Nigdy już potem nie czułem się tak idiotycznie i tak głupio. Byłem młody, zdrowy i silny, on był mocno starszym panem (…). I po takiej robocie, takim wykończeniu, on przyszedł przed nami. Byłem w ciężkim szoku i pomyślałem wtedy, że to był klucz do jego osoby – wspominał abp Ryś.

Memy o Janie Pawle II kontra encykliki

– Co do memów i oskarżeń, jakie są teraz wystosowywane w kierunku osoby papieża, to chcę powiedzieć dwie rzeczy. Jeśli chodzi o te memy, to jest tylko jeden sposób, żeby się z nimi zmierzyć: siądźmy raz na dwa tygodnie i czytajmy teksty papieża. Nie to, co o nim tam jeden czy drugi gada, tylko zmierzmy się z nim. I zróbmy to na przykład przez rok, i jak po roku będziecie dalej mówić o papieżu na poziomie dowcipów rysunkowych, to ok. Ale jak po tym roku wam przejdzie i stwierdzicie, że to był ktoś, kogo warto słuchać, to ja będę szczęśliwy – stwierdził.

Zaznaczył, że to, co papież napisał i czego uczył, „ma ogromny ciężar gatunkowy”. – Jak były strajki w Gdańsku, to ludzie pierwsze co zrobili, jak przyszli na ten strajk, to powiesili portret papieża. Oni mieli przekonanie, że gdyby nie to, że on był rok wcześniej w Polsce, to cała ta rewolucja Solidarności byłaby kompletnie niemożliwa – ocenił.

Zdaniem hierarchy, „żyjemy w Polsce, w której można powiedzieć wszystko o każdym”. – I chwała Bogu, bo to jest stan wolności (…). Wszystko jestem w stanie postawić w tym zakładzie, że gdyby nie Jan Paweł II, to nadal musielibyście żyć w kraju, w jakim ja musiałem żyć – mówił. Podkreślił, że „nikt na świecie nie rozumie tego, co Polacy robią dzisiaj z Janem Pawłem II”. – Patrzą na nas jak na kompletnych wariatów – dodał……………………….

Zobaczcie sami. Warto. Trzeba mieć 30 minut wolnego czasu:

Rekomendowane artykuły